עולם הממתקים של טאסא
וואטסאפ
דף הבית   >   חדשות ומאמרים   >   ההיסטוריה של ממתקים בישראל, מימי קדם ועד ימינו

ההיסטוריה של ממתקים בישראל, מימי קדם ועד ימינו

ממתקים בישראל

דברי ימי ממתקים בישראל הם עתיקי יומין ומתחילים בתקופה הקדומה ביותר. מאלפי שנים לפני הספירה ועד עתה, הושפעה התפתחותם של הממתקים באזור מתגליות טכנולוגיות ומדעיות, תעבורה ומסחר של עמים שונים דרך הארץ, כיבוש ושכנות של עמים שונים בסביבת הארץ, אמונות ותרבויות. הנה, על קצה המזלג, סיפורם של הממתקים בארץ הקודש:

ההסטוריה של הממתקים בארץ ישראל בימי קדם היא פסיפס מרתק של תרבויות, טעמים והשפעות. באזור שהיה מקום מפגש חשוב למסחר ותרבויות, נוצר מעין "צומת טעמים" שהשפיע על האוכלוסייה המקומית והעדפותיה הקולינריות, והתפתח ידע קולינרי עשיר ומגוון.

תקופת הברונזה והברזל (כ-3300-1200 לפנה"ס)

בתקופת הברונזה, תושבי ארץ ישראל הכינו ממתקים פשוטים בעיקר מפירות טבעיים ודבש. התמר, שגדל באזור בשפע, היה מרכיב מרכזי בהכנת ממתקים. התמרים היו מיובשים או מעוכלים לסירופ סמיך. גם ענבים ותאנים היו נפוצים ושימשו לייצור ממתקים. טכניקות אלו הגיעו מהמסחר והתרבות המצרית והמסופוטמית.

תקופת האימפריה המצרית (כ-1550-1070 לפנה"ס)

תחת שלטון המצרים, ההשפעה המצרית על המטבח המקומי גברה. המצרים השתמשו בדבש לייצור סוכריות וממתקים והביאו עימם טכניקות ייחודיות בהכנת ממתקים, כמו הכנה של עוגיות דבש.

תקופת הממלכה היהודית (כ-1020-586 לפנה"ס)

בתקופה זו, ההשפעות היו עדיין מקומיות בעיקרן. השימוש בדבש ופירות מיובשים נמשך, אך התחיל להופיע שימוש בתבלינים כמו קינמון והל. פרי הדפנה, שהוזכר במקרא, ייתכן ששימש גם הוא בהכנת ממתקים.

תקופת הפרסים (539-332 לפנה"ס)

עם השלטון הפרסי, הגיעו השפעות מן המזרח. הפרסים הביאו טכניקות מתקדמות בייצור סוכר מקנה סוכר, מה שאפשר ייצור ממתקים מתוחכמים ומגוונים. גם השימוש בתבלינים ובפירות ייחודיים כמו מי ורדים ומיץ רימון.

תקופת היוונים (332-63 לפנה"ס)

בתקופה ההלניסטית, השפעה יוונית חזקה התגלתה בארץ ישראל. היוונים הכירו טכניקות אפייה מתקדמות ושימוש בדבש ואגוזים להכנת ממתקים. גם ממתקים מבוססי דגנים, כמו עוגות ופשטידות, הפכו לנפוצים יותר.

תקופת הרומאים (63 לפנה"ס – 324 לספירה)

תחת הרומאים, השפעת המטבח הרומאי התחילה להופיע. נפוץ היה השימוש בסירופים וקרמים, והמטבח המתוק התעשר בעוגות ומאפים מתוקים. טכניקות האפייה הרומאיות והשימוש בתבלינים כמו וניל ופלפל שחור הוסיפו טעמים חדשים לממתקים המקומיים.

תקופת הביזנטים (324-638 לספירה)

בתקופה הביזנטית, הממתקים בארץ ישראל המשיכו להיות מושפעים מהמטבח הרומי, אך עם דגש גדול יותר על שימוש בתבלינים. מתוקים מבוססי חלב ודבש, כמו פודינגים וקרמים, הפכו לפופולריים.

כך, במהלך אלפיים שנה, הממתקים בארץ ישראל התפתחו ממאכלים פשוטים לממתקים מתוחכמים יותר, המשקפים את ההשפעות התרבותיות והטכנולוגיות של העמים ששלטו באזור.

התקופה האסלאמית  (1000-1516)

בתקופה זו, המטבח המקומי בארץ ישראל השתנה תחת השפעה אסלאמית. השימוש בסוכר ובתבלינים כמו קינמון, הל, זעפרן וזנגוויל התרחב. ממתקים כמו חלבה וכנאפה הפכו לשכיחים בכל בית. הטכנולוגיה לייצור סוכר מקנה סוכר התפתחה, מה שהקל על ייצור ממתקים מורכבים יותר.

תקופת השלטון העות'מאני  (1517-1917)

תחת השלטון העות'מאני, ספג המטבח המקומי השפעות טורקיות. נפוץ השימוש בבקלאווה, רחת לוקום ושרבטים מבוססי פירות. האפייה המתוקה פרחה, עם ממתקים כמו עוגיות, פיתות מתוקות ומאפים ממולאים בתערובות אגוזים ודבש.

התקופה הבריטית  (1917-1948)

בתקופה הבריטית, החלו הממתקים בארץ ישראל להיות מושפעים מהטעמים והסגנונות האירופיים, בעיקר עקב התבססותן של העלייה הראשונה והשנייה בארץ, שעיקרן עולים מארצות אירופה. עוגות, עוגיות, ומאפים בסגנון אירופאי החלו להיות נפוצים, והשימוש בשוקולד וקרמים התרחב. בשנים אלה הוקמו מפעלי הממתקים המודרניים הראשונים בארץ ישראל.

ממתקים בישראל (1948-ימינו)

לאחר הקמת מדינת ישראל, עבר המטבח המתוק שינויים רבים. בתקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה, חוותה ישראל הצעירה תקופת צנע, שבה חלו הגבלות על צריכת מזונות שונים, כולל ממתקים. שוקולד, למשל, היה מצרך נדיר ויקר ערך. אך בהדרגה הלכה כלכלת המדינה והתחזקה, והצנע עבר מהעולם. המשך הגעתם של עולים מרחבי העולם הביאה עימה מגוון הולך ומתרחב של טעמים ומנהגים הקשורים להכנת ממתקים. השפעות מאירופה, צפון אפריקה, אסיה ואמריקה יצרו מגוון עצום של עוגות, עוגיות, ממתקים וקינוחים. ככל שנעשתה מדינת ישראל מתקדמת יותר מבחינה טכנולוגית, כך התאפשר ייצור של ממתקים מסוגים חדשים ומורכבים יותר. החל משנות ה-80 המאוחרות, נפתחה ישראל יותר ויותר לשווקים העולמיים, ותושביה ביקרו בחו"ל בתדירויות הולכות וגוברות. עובדה זו אפשרה חשיפה גבוהה יותר לנעשה בתחום הממתקים בחו"ל ויבוא רחב יותר של מגוון ממתקים ומתוקים מכל העולם. שוקולטיירים ישראלים למדו והתמחו בחו"ל, והביאו ידע רב ואפשרויות חדשות לארץ. כיום התחום התפתח עד כדי כך שכל מי שחפץ בכך יכול ללמוד אותו כאן בארץ, ואין כל צורך ללמוד בחו"ל לשם כך.

 

כיום, רובנו, ובמיוחד הצעירים שבינינו, לוקחים כמובן מאליו את שפע הממתקים שאפשר למצוא בחנויות הממתקים בארץ, ואינם מודעים לכך שמה שהם מכירים הינו קצה הקרחון של תהליך התפתחות שראשיתו לפני כ-5000 שנה. החנויות של טסה שוקולד בישראל של היום עמוסות בכל טוב, מכל העולם, ומביאות שפע של ממתקים מכל הסוגים, המינים והטעמים לכל תושב במדינה.

עשינו לכם חשק להזמין משלוח ממתקים עד הבית? היכנסו לאתר שלנו וקבלו אריזה יפהפייה מלאה ממתקים צבעוניים ומשמחים במהירות!

 

אולי יעניין אתכם גם – 

לשחזר מתכוני ממתקים נוסטלגיים ישראליים בבית

עתיד עולם הממתקים: כל הטרנדים והחידושים הצפויים

lolypop
מותגים חמים שכולם אוהבים
שוקולד פררו רושה
שוקולד קינדר
שוקולד לינדט
שוקולד מילקה
שוקולד mm
עוגיות אוראו
שוקולד טורינו

*9242

  טלפון רב קוי
לוגו טסה שוקולד